Nie tylko oszczędność pieniądza – przede wszystkim to wyraźne różnice, które dają się odczuć przy korzystaniu z nich na co dzień. Energooszczędne okna stają się coraz bardziej popularne, a stoi za tym szereg zalet.
Aby jednak były skuteczne, należy je jak najlepiej dopasować, a później dobrze zamontować. To dlatego też przy wyposażaniu nowego domu bądź remoncie z wymianą okien należy dokładnie przyjrzeć się parametrom i dobrać nowy produkt jak najdokładniej. Liczy się tu także wiele innych czynników, w tym na przykład wysokość umieszczenia okiennicy.
Ogólny bilans – czyli jaki to ma wpływ
Jak sama nazwa wskazuje, to przede wszystkim oszczędność, a dokładnie – energooszczędność. Szczególnie podczas sezonu o znacznie obniżonej temperaturze, taki jak okres jesienno-zimowy, dzięki mniejszej wymianie powietrza jesteśmy w stanie znacznie zaoszczędzić uciekające ciepło. Przekładać się to może nie tylko na odczuwalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, ale i finansowe koszty. Ponadto takie rozwiązanie to także ekologia sama w sobie! Każde rozwiązanie prowadzące do oszczędności pozyskanych zasobów energetycznych pozytywnie wpływa na środowisko.
Trochę od strony technicznej
Szczegół, który pozwoli na zmniejszenie ogólnych wydatków, tkwi przede wszystkim w dobrej izolacji. Odpowiedni montaż może sprawić, że zostaną umieszczone na odpowiedniej grubości ściany, co zapewni dodatkową energooszczędność. Aby jednak była jak najbardziej skuteczna, należy dobrze dopasować parametry.
Równie istotne są dane techniczne. W tej kwestii warto posłużyć się znajomością Uw, czyli współczynnika odpowiadającego za ilość ciepła, jaka przenika przez daną jednostkę okna. Do poprawnego działania tej reguły niezbędna jest jeszcze umowna różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią zewnętrzną, wynosząca 1 kelwin. W tym przypadku jest nią metr kwadratowy. Wyniki o mniejszych liczbach świadczą o wyższej skuteczności izolacji pomieszczenia, a przy tym – lepszej energooszczędności.