Świeże powietrze w mieszkaniu jest istotną kwestią, która dobrze wpływa zarówno na kondycję budynku, jak i na nasze samopoczucie. Dawniej nie przykładano dużej wagi do prawidłowego wietrzenia pomieszczeń, ponieważ montowane kilkadziesiąt lat temu okna nie były szczelne i przepuszczały powietrze. Oczywiście miało to swoje ogromne minusy w trakcie zimy, kiedy tego typu domy traciły ciepło. Więc jak obecnie wprowadzić do pomieszczeń świeże powietrze? Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie!
Dlaczego warto wietrzyć pomieszczenia?
Funkcjonalność obecnych okien jest niepodważalna, największą ich zaletą jest odpowiednie utrzymywanie zarówno chłodnego, jak i ciepłego powietrza, lecz nie znaczy to, że wprowadzanie “powiewu świeżości” nie jest zalecane. Regularna wentylacja pozwala pozbyć się unoszących się drobinek kurzu, pyłów, bakterii i zarodników grzybów, które mogą powodować różne choroby. Zarówno dla dobrego zdrowia, jak i samopoczucia warto wprowadzić odpowiednią wentylację pomieszczeń.
Wietrzenie domu latem
Podczas wietrzenia pomieszczeń musimy mieć na uwadze konkretną porę roku. Na początek przyjrzymy się miesiącom letnim. Podczas upalnych wakacji najlepiej wprowadzać “rześkie powietrze”, czyli otwierać okna w poranki lub wieczorami, kiedy temperatura na zewnątrz spada. W miesiącach letnich możemy również pozostawiać okna otwarte na całą noc (jeśli nie występują burze lub inne uniemożliwiające tę czynność zjawiska atmosferyczne). Chcąc zwiększyć przepływ świeżego powietrza możemy wykorzystać również “przeciąg kontrolowany” czyli wraz z oknami pootwierać drzwi – to znacząco usprawni przepływ powietrza.
Wietrzenie domu zimą
Wprowadzanie świeżego powietrza do domu zimą przeprowadzane jest nieco inaczej niż w miesiącach letnich. W takich porach roku wietrzenie powinno przeprowadzać się przez 5 do 10 min. Świeże powietrze wprowadzamy do poszczególnych pokoi i nie doprowadzamy do przeciągu (zamykamy drzwi). W czasie, gdy okna są otwarte, możemy również zmniejszyć ogrzewanie, dzięki temu znacząco nie utracimy ciepła w domu. Oczywiście istnieją również mniej tradycyjne sposoby takie jak rekuperacja czy też oczyszczacze powietrza.